Proč od umělé inteligence nechtít výherní čísla do Sportky? Aitka.cz to zkusila a... no, radši čtěte dál
Všichni jsme to už určitě někdy slyšeli: "Umělá inteligence dokáže všechno!" Chytré algoritmy dnes píšou knihy, malují obrazy, skládají hudbu a dokonce vás dokážou přesvědčit, že opravdu ví, co máte k obědu. Ale co když se rozhodnete tuhle moderní technologii využít k něčemu opravdu praktickému – třeba k výběru výherních čísel do Sportky? To přesně udělala redakce Aitka.cz. A jak to dopadlo? Inu, pojďme si říct, proč to byla spíš lekce z pokory než plán na rychlé zbohatnutí.
Jak to všechno začalo
Naše redakce, známá svým neutuchajícím zápalem pro testování všech možných (i nemožných) funkcí umělé inteligence, se jednoho dne rozhodla zodpovědět zásadní otázku: "Může AI předpovědět výherní čísla do Sportky?" Vždyť přece umí zpracovávat obrovské množství dat, analyzovat vzorce a předpovídat trendy, ne? Teoreticky by to mělo jít!
Tak jsme se pustili do práce. Zadali jsme umělé inteligenci jednoduchý úkol: "Vygeneruj nám výherní čísla do příštího slosování Sportky." Po chvíli intenzivního přemýšlení (nebo spíš simulovaného přemýšlení) nám AI vyplivla sadu šesti čísel celkem pro 8 sloupců. Nadšeně jsme je zapsali na ticket, přidali Šanci pro jistotu, vsadili plný tiket za 270 Kč a s nadějí čekali na výsledky slosování.
Slosování: "Když nevěříte, prohrajete. A když věříte, taky prohrajete."
Den D přišel. Seděli jsme u televize, sledovali losování a s každým vylosovaným číslem jsme si říkali, že to přece musí vyjít. Ale jak čísla padala, naše naděje se postupně měnila v tiché zklamání. A pak to přišlo – jackpot jsme nevyhráli. Ani druhé místo. Ani třetí. Nakonec jsme si spočítali, že jsme vyhráli celých 50 Kč. ANO, POUHÝCH 50 KORUN! Naše finanční bilance? -220 Kč.
Co jsme zjistili?
Nejenže jsme nevyhráli, ale ještě jsme zjistili, že umělá inteligence má asi stejnou šanci trefit výherní čísla jako vaše babička, která vybírá čísla podle data narození svých vnoučat. A to je vlastně ten hlavní problém – výherní čísla ve Sportce jsou losována náhodně. A jakmile do hry vstoupí náhoda, veškeré předpovědi, analýzy a vzorce jdou doslova do kopru.
Umělá inteligence totiž funguje na základě historických dat. Ale co když v historii Sportky neexistuje žádný vzorec? Co když jsou čísla opravdu náhodná? Pak AI nemá co analyzovat, a tak vám sice něco vygeneruje, ale výsledky budou mít asi stejnou váhu jako čísla, která napíšete na tiket poslepu.
Proč to nedělat?
- Náhoda je nevyzpytatelná: Sportka je zcela náhodná hra. Žádné algoritmy vám nepomůžou, protože zkrátka není co předvídat.
- AI není jasnovidec: Umělá inteligence je jen chytrý stroj, ale věštění z křišťálové koule do její výbavy rozhodně nepatří.
- Můžete přijít o peníze: Pokud vás AI přesvědčí, že její čísla jsou ta pravá, můžete skončit s prázdnou peněženkou. Nebo s padesátikorunou.
Co jsme se naučili?
Efektivita umělé inteligence spočívá v analýze a řešení problémů, které mají nějakou strukturu. Ale pokud se ji snažíte použít jako věšteckou kouli, výsledky budou pravděpodobně stejně nepředvídatelné jako samotná Sportka. Takže příště, až vás napadne zeptat se AI na výherní čísla, raději si ušetřete čas i peníze. A pokud přesto máte chuť vsadit, zkuste třeba čísla, která vám doporučí váš pes. Šance na výhru bude úplně stejná. 🐶🎲
Při našem experimentu jsme se rozhodli pro pomoc od umělé inteligence v té nejpopulárnější podobě – oslovili jsme ChatGPT. Po zadání úkolu „Vygeneruj výherní čísla do Sportky“ nám AI s naprostou jistotou nabídla sadu šesti čísel, která podle ní „mohou být potenciálně úspěšná“. Jak jsme ale zjistili, i když se ChatGPT tvářil jako geniální věštec, jeho výsledky byly spíš na úrovni hodu kostkou. No, alespoň jsme si potvrdili, že v loterii je náhoda stále silnější než jakýkoli algoritmus.
Na závěr bychom chtěli říct: Umělá inteligence je skvělá na spoustu věcí. Ale vybírat čísla do Sportky? To radši nechte na osudu... nebo na babičce.